Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Staj Takvimi

 

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK ve TASARIM FAKÜLTESİ
PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ 2024 YAZ DÖNEMİ
STAJ TARİHLERİ ve GEREKLİ İŞLEMLER
Staj başvuruları Üniversitemiz WEB sitesindeki ÖBS seçeneği ile öğrenci tarafından yapılacaktır.
– 2024 Yaz döneminde staj yapacak öğrencilerimizin aşağıdaki başvuru takvimini dikkate alarak gerekli evraklarını hazırlamaları ve Bölüm Staj Komisyonlarına teslim etmesi gerekmektedir.
 
STAJ BAŞVURU TAKVİMİ
2 adet Zorunlu staj formu ve Staj Kabul Belgesinin bölüm staj danışmanına mail yoluyla atapeyzaj1957staj@gmail.com   adresine gönderilmesi ve OBS üzerinden staj ön başvurularının yapılması
18 Mart-29 Mart 2024
Staj Kabul Belgelerinin Değerlendirme Sonuçları İlanı ve OBS sistemi üzerinden staj ön başvurusu kabul edilenlerin başvurularını tamamlamaları
15 Nisan 2024 Pazartesi
Değerlendirmede Reddedilen Başvurular için Yeni Staj Kabul Belgelerinin Getirilmesi ve OBS üzerindeki başvurularını düzeltmeleri
22 Nisan2024 Pazartesi
Nihai Sonuçların İlanı
29 Nisan 2024 Pazartesi
Zorunlu Staj Formu ve Staj Kabul Belgesi’nin Teslimi
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ile Tüm Staj Evraklarının Teslimi*
6 Mayıs-17 Mayıs 2024
**6-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Zorunlu Staj belgesini (Bilgisayar ortamında doldurup, imzalayıp staj yeri sorumlusu bilgileri ve staj yeri kaşeli ve imzalı olarak) ve Staj kabul belgesini (staj yeri sorumlusu bilgileri ve staj yeri kaşeli ve imzalı olarak) gerekli onaylarını tamamladığınız staj evraklarınız, Nüfus Cüzden Fotokopisi, Fakülte web sayfasında yayınlanan Staj Formlarının (MTF-05 ve ekleri ile MTF-06 ve ekleri) Bölüm Staj Koordinatörünüze/ Staj Danışmanınıza elden ve OBS üzerinden mutlaka teslim ediniz. 
6-17 MAYIS 2024 TARİHLERİNDEN SONRA YAPILACAK TESLİMLER KABUL EDİLMEYECEKTİR.
PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ STAJ TARİHLERİ
*STAJ I (ÖZEL SEKTÖR STAJI)
STAJ I  (1.Alternatif)      1 Temmuz – 12 Ağustos
(15 Temmuz Resmi Tatil)
30 iş günü
STAJ I  (2.Alternatif)      5 Ağustos – 16 Eylül
(30 Ağustos Resmi Tatil)
30 iş günü
**STAJ II (KURUM STAJI)
STAJ II (1.Alternatif)     1Temmuz – 29 Temmuz
(15 Temmuz Resmi Tatil)
20 iş günü
STAJ II (2.Alternatif)     5 Ağustos – 2 Eylül
(30 Ağustos Resmi Tatil)
20 iş günü

 

– *Staj I özel sektöre ait fidanlıklar veya peyzaj mimarlığı/mimarlık şirketlerinin peyzaj uygulama işlerinde/arazi ortamında yapılabilir.

– **Staj II kamu kurumlarında yapılmak durumundadır ve büro ortamındaki çalışmaları kapsamaktadır. Öğrencinin staj yapacağı ilde uygun kamu kurumu bulamaması halinde özel sektörde de yapılabilir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

-Staj I ve Staj II’yi 2024 yaz döneminde yapmak zorunda olan (mezuniyet, tek ders, önceki dönem başarısız vb durumlarda) öğrencilerimiz için Staj II 3.alternatif 19 Ağustos- 16 Eylül tarihleri olacaktır.

-Zorunlu staj formu ve Staj Kabul belgelerinde (Staj tarihleri ve Staj yapılacak yerin adı, adresi, sorumlu kişinin adı vb. bilgilerinin eksiksiz doldurularak, kaşelenmiş ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.)

-Daha önce herhangi bir staj yapmayan öğrencilerin staj sıralaması olarak önce Staj I ( Özel Sektör Stajı) sonrasında Staj II (Kurum Stajı) yapmaları gerekmektedir.

-Öğrenci staj formuna girdiğinde OBS de kayıtlı bilgileri birinci bölümde otomatik olarak gelecektir. (birinci bölümde OBS de kayıtlı bilgi mevcut değil ise form üzerinde klavye ile doldurabilecektir.)  Fotoğraf ise sistemde yüklü olan otomatik olarak gelmelidir. İkinci bölüm tamamen klavye ile öğrencinin kendisi doldurarak PDF olarak çıktısını almalıdır.

-Staj yapılacak iş yerlerinin öncelikli Peyzaj Mimarlığı bürosu olması beklenmektedir.

-Yaz okulu sırasında Staj yapılmamaktadır.

DİKKAT: Staj yapacağınız tarihlerde sigortalı olmanız gerekmektedir. Bu nedenle sistemden staj başvurularınızı yaparak, staj komisyonunca onaylanması, Sağlık Kültür Daire Başkanlığına ulaşması ve sigorta girişinizin yapılması gerekmektedir. Sistemde stajınız onaylanmamış ise staj yapamazsınız. Ayrıca staj yapacağınız yerde İş Sağlığı ve Güvenliğinizin sağlanmış olması son derece önemlidir. Bu iki konuyla ilgili belgelerin takibi ve tedbirlerin alınmış olmasının kontrolü öğrencinin sorumluluğundadır.

Stajla ilgili evraklara https://birimler.atauni.edu.tr/mimarlik-ve-tasarim-fakultesi/formlar/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Peyzaj Mimarlığı Bölümü Staj  Koordinatörlüğü