Rus Dili ve Edebiyatı

“Haydar Aliyev’in 95. Doğum Yılı: Haydar Aliyev ve Türk Dünyası” adlı Uluslararası Sempozyum

2013 yılından bu yana düzenli olarak BAP çerçevesinde uluslararası bilimsel toplantılar düzenleyen Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü, yine BAP kapsamında, Atatürk Üniversitesi ve Azerbaycan Diller Üniversitesi ortaklığında “Haydar Aliyev’in 95. Doğum Yılı: Haydar Aliyev ve Türk Dünyası” adlı Uluslararası Sempozyum’un gerçekleşmesine vesile oldu.

13-14 Nisan tarihlerinde düzenlenen sempozyuma başta Azerbaycan olmak üzere Gürcistan,Rusya ve Kazakistan’dan katılım sağlandı. Sempozyumun onur konukları arasında Erzurum Valisi, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı, Atatürk Üniversitesi Rektörü, Nahcivan Devlet Üniversitesi Rektörü, Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosu, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu, İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu yer aldı.

Sempozyum programı,Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bahar DEMİR’in düzenlediği “Haydar Aliyev-Fotoğraf Sergisi’nin açılışıyla başladı, Sergide Haydar ALİYEV’in çocukluk, gençlik ve devlet adamlığı yıllarına ait fotoğraflar sergilendi. Serginin ardından açılış töreni başladı. Programın açılış konuşmasını, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI gerçekleştirdi. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki güçlü ilişkilere değinen Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI’nın ardından sırasıyla Azerbaycan Diller Üniversitesi adına Doç. Dr. İbrahim KAZIMBEYLİ, Nahçıvan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Saleh MAHARROMOV, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbrahim KHAZAR, Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU konuşma yaptılar. Sempzyumun açılış konuşmaları, genel olarak Haydar ALİYEV’in Azerbaycan ve Türk Dünyası için taşıdığı önem ve Azerbaycan-Türkiye arasındaki dostluk üzerine idi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbrahim KHAZAR konuşmasını gerçekleştrirken Atatürk Üniversitesi adına Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bahar DEMİR’e katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.            Sempozyum, katılımcıların bildirilerini takdimleri ile devam ederek gezi programıyla sonlandı.