Astronomi ve Uzay Bilimleri

DAG Yerleşkesinde Kozmik Işın Ölçümleri Başladı

Kozmik ışınların ölçümü ve analizi kapsamında, Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde yürütülen çalışmalarla kozmik ışın dedektörleri hem Atatürk Üniversitesi yerleşkesine hem de Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) yerleşkesine kuruldu. Kozmik ışınlar uzaydan Dünya’ya bir yağmur duşu gibi gelen yüklü parçacıklardır. Bu parçacıkların tespiti hem astrofizik hem de yüksek enerji fiziği açısından büyük önem arz etmektedir. ATASAM’da kurulan sistemler, organik plastik sintilatör, fotoçoğaltıcı tüpler ve elektronik okuma kartları (readout) kullanılarak oluşturuldu. İlk veriler, ATASAM binasında bulunan elektronik laboratuvarında alınmaya başlandı.

Çalışmanın tüm ekipmanları ATASAM, DAG projesi ve Atatürk Üniversitesi BAP desteği kapsamında temin edildi. Bu çalışma aynı zamanda Atatürk Üniversitesi – Fen Fakültesi – Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Arş. Gör.  Ahmet POLATOĞLU’nun da doktora tezi olarak yürütülmektedir. Bu tezin danışmanlığını Prof. Dr. Cahit YEŞİLYAPRAK ve eş danışmanlığını ise Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Prof. Dr. Mithat KAYA yürütmektedir. İlk veriler, Ocak 2022 itibariyle alınmaya başlanmış olup; eş zamanlı DAG yerleşkesinde de alınmaktadır. Çok yakın bir zamanda Antarktika’daki Türk bilim üssünde de yine ATASAM bünyesinde yürütülen 1001 projesi kapsamında veri alınması sağlanacaktır. Türkiye’de ilk defa 3170 metre gibi yüksek bir rakımda kozmik ışın ölçümleri 7/24 olarak uzun süreli yapılacaktır. Yine ilk defa Türkiye’deki bir gözlemevi yerleşkesinde ve yıl sonunda ilk ışığının alınması planlanan DAG Teleskobu yakınında astronomik gözlemler ile eş zamanlı çalışacak bir kozmik ışın dedektörü kurulmuş olmaktadır. Bu alanda benzer çalışmalar için gerekli altyapı çalışmaları da tamamlanmış olup; farklı kozmik ışın çalışmaları için iyi bir fırsat oluşturulmuştur.

Kozmik ışın tespit çalışması “zero suppression method” ve “time of flight (tof)” yöntemi ile tespit edilmekte olup; üst üste belirli mesafelerde yerleştirilen dedektörlerin sürekli veri alınması yöntemine dayanmaktadır. Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın sayılı teleskoplarından birini (DAG Teleskobu) barındıracak DAG yerleşkesinde sürekli çalışacak olan kozmik ışın dedektör sistemi, uzayın derinliklerinden gelen kozmik parçacıkları tespit edeceği gibi astronomik açıdan gözlemsel verilerde ortaya çıkan ve görüntülerden zaman zaman temizlenmesi gereken kozmik etkilerin zamansal boyutta değişimini ve Güneş gibi farklı türden gökcisimlerinden (nova, süpernova, aktif galaktik çekirdekler gibi) kaynaklı kozmik parçacıkların da tespit edilmesine katkı sağlaması planlanmaktadır.