Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü

TARİHÇE :

Atatürk Üniversitesi Erzurum Meslek Yüksekokulu 1977 – 1978 Öğretim Yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Erzurum Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde gece öğretimi yapmak üzere 10 Mart 1978 tarihinde açılmış ve Teknik Bilimler Birimi bünyesinde Yapı-İnşaat, Elektrik Makineleri Tamir Bakım ve Onarımı, Makine-Motor, Sosyal Bilimler Birimi bünyesindeki Sevk ve İdare, Pazarlama Bölümlerinde Yay-Kur Açık Yükseköğretimden aktarılan 321 öğrenci ile öğretime başlanmıştır. 1980 yılına kadar unvansız mezun olan öğrencilerimizden Teknik Bilimleri bitirenlereTeknikerSosyal Bilimleri bitirenlere iseMeslek Elemanıunvanı verilmesi Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunca kararlaştırılmıştır. Halen bölümümüz Motorlu Taşıtlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü ve Otomotiv Teknolojileri alt programı olarak Teknik Bilimler MYO bünyesinde öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.

Misyon, Vizyon ve Temel Değerler

Bölümümüz;


MİSYONUMUZ: Ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacak yeni teknolojilerin geliştirilmesinde ve uygulanmasında ihtiyaç duyulan mesleklere yönelik güncel değişimlere ayak uyduran, temel mesleki donanıma sahip, temel ve sosyal bilimler konusunda gerekli altyapıyı kazanmış, beşeri ilişkilerde iletişim becerisine sahip, lisans eğitimi almaya yetecek mesleki alt yapıyı kazanmış, mesleki etik bilincine sahip, yurdunu, milletini her şeyden çok seven nitelikli teknik ve meslek elemanları yetiştirmektir.


VİZYONUMUZ: Eğitimğretimde mümkün olabileceği kadar mükemmeliyeti hedeflemiş, ulusal çerçevede tanınan, ülkemiz standartlarında, çağdaş yenilikleri takip eden ve yenilikleri öğretim tekniklerine uygulayan, ve uygulamaları ile  diğer Otomotiv Programlarına öncülük eden ve örnek alınan bir eğitim kurumu olmak.


TEMEL DEĞERLER: Bölümümüzün temel değerleri ,Hakkaniyetli, Hoşgörülü, Vatanına Milletine bağlı, etik  değerlere bağlı, sorumluluk sahibi, teknolojiyi yakından takip edebilen ve mesleğinin gerektirdiği alt yapıya sahip meslek elemanları yetiştirmektir.