Otomotiv Teknolojisi Programı

Tarihçe

Atatürk Üniversitesi Erzurum Meslek Yüksekokulu 1977 – 1978 Öğretim Yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Erzurum Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde gece öğretimi yapmak üzere 10 Mart 1978 tarihinde açılmış ve Teknik Bilimler Birimi bünyesinde Yapı-İnşaat, Elektrik Makineleri Tamir Bakım ve Onarımı, Makine-Motor, Sosyal Bilimler Birimi bünyesindeki Sevk ve İdare, Pazarlama Bölümlerinde Yay-Kur Açık Yükseköğretimden aktarılan 321 öğrenci ile öğretime başlanmıştır.

Ön kayıtla öğrenci alınarak 1980-1981 Öğretim Yılından itibaren Elektrik, Elektronik (1981-1982 Öğretim Yılında kaldırıldı.) İnşaat, Makine Resmi Konstrüksiyonu, Motor ve İşletme-Muhasebe bölümleri olmak üzere 6 bölüm halinde öğretim devam ettirilmiştir.41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1982 yılında Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlandıktan sonra Yükseköğretim Kurulunca yeni bir düzenleme ile isim değişikliği yapılmış, bölüm olarak adlandırılan birimler bölümler içinde “Programa” dönüştürülmüştür. Yüksekokulumuz Atatürk Üniversitesi Merkez Yerleşke içerisinde 35700 m2 lik alan üzerine kurulmuş A, B Bloklar ile C ve D Blok atölyeler ve laboratuvarlardan oluşmaktadır. Ayrıca 2017 de inşaatı bitmiş olan rekreasyon ve rehabilitasyon maksatlı,1980 m2 kapalı alanlı Manej ve 300 m2 at ahırlarına sahip Atcılık ve at antrenörlüğü bölümü de eğitime başlayacaktır. Öğrenci sınıf ve atölyeler toplam alanı 6200 m2 dir. Kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık 10.000 öğrenci mezun olmuştur. Okulumuzun kuruluş amacı, ülkemizin kalkınmasında yeni teknolojilerin geliştirilmesinde ve uygulama safhasında ihtiyaç duyulan pratiğe yönelik ara elemanı yetiştirmektir. 

Halen bölümümüz Motorlu Taşıtlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü ve Otomotiv Teknolojileri alt programı olarak Teknik Bilimler MYO bünyesinde öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.