Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi

ATAKSAM

Türkiye’de aile, çağdaş hukuk anlayışına uygun olarak medenî kanun esaslarına göre kurulmuştur. Kadın ve erkek yasal olarak eşit haklara sahip olmasına rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların başta eğitim olmak üzere, sosyoekonomik, kültürel,politik kaynaklı ve çözüm bekleyen birçok sorunu vardır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların her alanda güçlendirilmesi,  kalkınmanın ve toplumsal uzlaşmanın en önemli şartlarından birisidir. Merkezimiz kadınların mevcut ve olası sorunlarını belirleme, akılcı ve kalıcı çözümler üretme ve kadının statüsünü güçlendirmeye yönelik bilimsel faaliyetlerde bulunma amacı ile kurulmuştur. Merkezimizin öncelikli faaliyet konusu son yıllarda hemen hergün basın yayın organlarında yer bulan kadına yönelik şiddettir. Şiddet toplumun her kesiminde görülmekle birlikte şiddeti en fazla kadın, çocuk, yaşlı ve engelli gibi istismara açık gruplar yaşamaktadır. Şiddetin önlenmesi toplumun eğitimi, şiddete karşı toplumsal duyarlılığın artırılması, sosyal, ekonomik ve hukuki sorunların çözümü, dezavantajlı grupların güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının sonlandırılması ile mümkündür. Bu kapsamda Merkezimiz tarafından “Atatürk Üniversitesi Cinsiyet Ayrımcılığı, Cinsel Taciz ve Şiddete Karşı Politika Belgesi”  hazırlanmış ve 22.06.2017 tarihinde Üniversitemiz Senatosunda onaylanmıştır. Konu ile ilgili konferans,panel, eğitim vb. etkinlikler düzenlenmiş, diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği sağlanmıştır. Bundan sonra da aynı amaç doğrultusunda benzer faaliyetlere devam edilecek, kadın sorunlarını bilimsel düzlemde ele alabilmek için araştırmalar ve projeler yapılacak, lisansüstü programlar açılıp bilimsel yayınlar yapılacaktır. 

 Geçmişte yapılan ve gelecekte yapılması planlanan tüm etkinliklerin amacına ulaşması dileğiyle.. 

Haberler / Duyurular

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu “Kadın İstihdamının Arttırılması, Kadın Girişimciliğinin, Kooperatifçiliğinin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Alt Komisyonu” ev sahipliğinde, 8 Haziran 2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirildi. KEFEK-Kadın İstihdamı Alt Komisyonu

 

 

 

 

 

 Kadın biriminde çalışan personele hizmet standartları kapsamında mesleki yeterliliğin ve kurumsal kapasitenin artırılması amacıyla Atatürk Üniversitesi ile işbirliğiyle hazırlanan Hizmet İçi Eğitim Programı başladı. Programa ASH il Müdürü Cemil ilbaş katıldı.

Haberin detayı için tıklayınız.

Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi, Türk Anneler Derneği ve çeşitli kurumlarca Olimpiyat Parkı’nda düzenlenen şenliğe, kentin yanı sıra çeşitli ilçelerden çok sayıda anne ve çocukları katıldı. Erzurum halk oyunları bar ekibinin gösterisinin ardından alanda halay çekip eğlenen anneler, daha sonra parktaki bir çam ağacına dileklerini yazdıkları kağıtları bıraktı. Etkinliğe, uzaktan bağlantıyla görüntülü olarak katılan AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban da annelerin gününü kutlayarak, sağlık, huzur ve mutluluk diledi.Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, anneleri saygı ve sevgiyle yad ettiklerini belirterek, “Annelerimizin kıymetini daha iyi idrak edebilmek için kendimizi annelerimizin yerine koyup düşünmek gerekiyor. Annelerimizin çocuk yetiştirmedeki cefakar ve fedakar mücadelesini hatırlayalım ve annelerimizin yakınlarını, sevdiklerini de ziyaret edip gönüllerini alalım.” ifadesini kullandı.Şehit anneleri başta olmak üzere tüm annelerin gününü kutlayan Polat, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan da “Anneler olarak çocuklarımızı sadece karnımızda 9 ay taşımıyoruz, bir ömür boyu yüreğimizde taşıyoruz. Annelerin ve annelik duygusu taşıyan bütün kadınların anneler günü kutlu olsun.” diye konuştu. Selçuk Bayraktar’ın annesi yılın annesi seçildi Türk Anneler Derneği Erzurum Şube Başkanı Filiz Pasin, programa katılan ve destek verenlere teşekkür ederek, “Bu yıl dünyadaki yerimizde farklılık ortaya koyan Türk mühendisimiz, savunma sanayimizde çığır açan süper bilim insanımız Selçuk Bayraktar’ın sevgili annesi Canan Bayraktar’ı derneğimiz ve Erzurum olarak yılın annesi seçtik. Canan hanım hem iyi bir anne hem eğitimci hem de iyi yazılımcı.” dedi.Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı ise annelerin Türk toplumunda çok önemli yerinin olduğuna dikkati çekti.Etkinlik, yemek ikramı, konser ve kültür gezisinin ardından annelere sertifika verilmesiyle sonra erecek.

Haberin detayı için tıklayınız.

 

 

 

Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, ASEL Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi tarafından 8 Mart 2022 salı günü TRT spikeri Ömer ERGEDİK’in sunumuyla Atatürk Üniversitesi Milli İrade Salonu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sanatsal Etkinliği düzenlendi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sanatsal Etkinliği açılış konuşmalarını Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe BAYRAKÇEKEN YURTCAN ve Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Seher ERGÜNEY yaptı. Müzik Dinletisi Klarnet Sanatçısı Kemal Dumlu, Ud Sanatçısı Cumhur Solmacı, Şiir Dinletisi Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin YURTTAŞ ve Konser Atatürk Üniversitesi Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuvarı Solist Öğr. Gör. Derya EROĞLU tarafından sunuldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sanatsal Etkinliği geniş bir katılım ve coşkuyla kutlandı.

Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türk Kızılay Erzurum Şubesi, Türk Anneler Derneği tarafından 27 Kasım Cumartesi günü Atatürk Üniversitesi Milli İrade Salonu’nda Şiddete Karşı Sanat programı düzenlendi. Şiddete Karşı Sanat programı açılış konuşmalarını Türk Anneler Derneği Erzurum Şubesi Başkanı Filiz Pasin, Türk Kızılayı Erzurum Şube Başkanı Hüseyin Bozhalil, Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Seher ERGÜNEY, Ataürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe BAYRAKÇEKEN YURTCAN ve Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban yaptı. “Kadınlarla Söyleşi” Atatürk Üniversite Hukuk Fakültesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Kübra ERÇOŞKUN, Şiir Dinletisi Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Hüseyin YURTTAŞ ve Konser TRT Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı Didem Dilara DUMAN AVAR tarafından sunuldu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Sempozyumu gerçekleştirdi.  Sempozyumda Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Ayşe BAYRAKÇEKEN YURTCAN ve Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü sempozyum başkanı Doç. Dr. Seher ERGÜNEY açılış konuşmalarını yaptı. Sempozyumda bilgi ve tecrübelerini anlatmak üzere alanında yetkin ve donanımlı kişiler tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

“Nesiller Arası Şiddet Döngüsü” konulu sunumu Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nuray KARACA, “Şiddetle Mücadelede Hukuki Boyut” konulu sunumu Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hatice Kübra ERCOŞKUN ŞENOL, “Şiddetle Mücadelede Dini Değerlerin Önemi” konulu sunumu Erzurum İl Müftü Yardımcısı Müseffa AKBULUT, “Medyada, Dijital Oyunlarda Kadına Yönelik Şiddet” konulu sunumu yapmak üzere Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Elif KÜÇÜK DURUR, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Erkek İşbirliği” konulu sunumu Atatürk Üniversitesi’nden Araş. Gör. Pınar Laloğlu, “Şiddette Psikolojik İlk Yardım” konulu sunumu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Prof. Dr. Nermin GÜRHAN, “Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)” konulu sunumu Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şükran GÖKDAŞ, “Kadın Destek Uygulaması (KADES)” konulu sunumu Erzurum İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amiri Jandarma Astsubay Üst Çavuş Tuğba GÜVEN sundu.

Türk Anneler Derneği Erzurum Şubesi ve Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklaşa çevrimiçi Anneler Günü Şenliği düzenledi.

 

 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ-BİR KONU BİR KONUŞMACI-KADIN HAKLARI

Kardelen TV’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konuşuldu. Merkez Müdürü Prof. Dr. Reva BALCI AKPINAR 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden ile Kardelen TV’de düzenlenen Arka Plan programına konuk olarak katıldı.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ-ATATÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR BULUŞUYOR: MÜCADELENİN ÖNCÜSÜ HEMŞİRELERLE

Kamu Spotu

Fiziksel Şiddet Kamu Spotu

Cinsel Şiddet Kamu Spotu

Ekonomik Şiddet Kamu Spotu