Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü

İklim Elçisi ile Yapılan Ortak Faaliyetlerimiz

Sürdürülebilir Çevre ve İklim Değişikliği Topluluğu Katılım Toplantısı

Çevre Sorunları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Katı Ve Tehlikeli Atık Yönetimi Koordinatörü Sayın Prof. Dr. Zeynep CEYLAN başkanlığında; üniversitemiz içerisinde yer alan çevre ile ilgili çalışmalar yapan öğrenci kulüpleri ile bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya kulüp danışmanları, başkanları, başkan yardımcılarının yanı sıra üniversitemiz iklim elçisi ve aynı zamanda Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Şahin Korkmaz’da katıldı. İklim Elçisi’nin ne olduğu tanıtılarak üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilecek projeler ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. Sürdürülebilir Çevre Ve İklim Değişikliği Topluluğu hakkında bilgi verildi.

Dünya'nın Geleceği Oyunu

Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü olarak düzenlediğimiz etkinlikte “Dünya’nın Geleceği” isimli oyunu Umudum İlköğretim Okulu ile oynadık. Dünyamızın karşı karşıya olduğu çevresel problemlere olan şahane çözüm önerilerini  aktardıkları, geleceklerinin şekillenmesinde etkin rol oynamayı pekiştirdikleri, oynarken öğrenmeyi sağlayan keyifli bir etkinlik oldu.

Eko İklim - Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi- Fuarı

“Zaman değişiyor, doğal olarak iklim değişikliği ile mücadele ve çözüm yolları da…”  ve  “İklim değişikliğine karşı farkındalığın yaratılacağı, sorunların tartışılacağı ve çözümlerin bulunacağı”  Sloganları ile yola çıkan; Türkiye’nin ve Dünyanın ilk ve tek Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi 30-31 Mart 2022 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması gereğince Türkiye, 2053 yılına kadar 60 milyar Avro “Karbon Vergisi” yükü ile karşı karşıya. Bu devasa kaynağı ülke ekonomisine kazandırmak için yapılacak ilk iş, küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliği konusunda işletmelerimizde ve toplum genelinde farkındalık oluşturmaktır. EKO İKLİM: EKONOMİ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİ / FUARI, bu amaca yönelik olarak atılacak ilk ve en güçlü adım oldu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum beyefendinin isteğiyle kurulan İKLİM ELÇİLERİ Türkiye’deki 209 üniversiteden gelen 209 İklim elçisinden oluşuyor. Daha önce Konya’da yapılan İKLİM ŞURASINA da katılan iklim elçileri Ankara’da yapılan EKOİKLİM’e katıldılar. Fuar – Zirveye Atatürk Üniversitesi adına Çevre Yüksek Mühendisi Şahin Korkmaz katıldı. İklim elçileri düşüncelerini, fikirlerini, çözüm önerilerini Eko İklim Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’nde tüm paydaşlara ve yetkililere ilettiler.

Zirveye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, büyükelçiler, eski devlet başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Yine Zirvede pek çok bakanlığın temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediyeler 30’un üzerinde üniversite yer aldı. Sanat etkinlikleri, toplantılar ve sunumlar ilgi çekti. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iklim elçileri Bakan yardımcımız Mücahit Demirtaş beyefendi ile bakanlık standında toplantı gerçekleştirildi ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.