Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü

İKLİM ŞÛRASI 2022

T.C Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çerçevesinde düzenlenen İklim Şurası 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında Konya’da gerçekleşti. İklim Şurasına 81 ilden her üniversiteden seçilmiş olan 209 iklim elçisi, Sayın Bakan Murat Kurum, BM, UNICEF, Ulusal Çevre Ajansı gibi çok sayıda kurum, üniversiteler, özel şirketler vb. birçok alandan katılım gerçekleşti. İklim Şurasının açılışı Bakan Murat Kurum’un katılımıyla Gençlik Oturumuyla başladı.

İklim Elçilerinin 31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde yapılan online toplantı üzerinden tartışıp, hazırlandığı Gençlik Bildirisi yayınlandı. Sayın Bakan Murat Kurum konuşmalarında Türkiye’nin ‘2053 Net Sıfır Emisyon’ hedeflerinden ve Yeşil politikadan bilgilendirmeler yaptı. Ardından iklim elçileri ve Bakan Kurum arasında soru cevap şeklinde oturum sonlandı. Türkiye de çeşitli üniversitelerden katılan iklim elçileri yaptığı çalışmalar ve projeler hakkında Sayın Bakan Murat Kurum’ a bilgilendirme yaptı. Sayın Bakan Kurumun ifadelerinde, üniversitelerin iklim değişikliği hedeflerinde önemli rol oynadığı, üniversitelerde yapılacak çalışmalara gerekli desteklerinin verileceği, süreçte iklim elçileriyle iletişim halinde olacağı ve sürece iklim elçilerinin dahil olacağı ve Küresel ısınma konusunda Türkiye’nin lider ülke olana kadar durmayacaklarını içeren benzer ifadeler yer aldı.

İklim Şurası 2022’ de bahsedilen Türkiye’nin hedefleri, yapılacak çalışmalar, şu an yaşanan iklim problemleri, yaşanacak iklim problemleri ve atılacak adımlar birçok yetkili ve öğrenciler tarafınca konuşuldu ve belirlendi.