Atatürk Üniversitesi Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olarak Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahiptir. Kuruluş tarihi 1957 olan üniversitemiz Türkiye’nin en eski yedinci üniversitesidir. Açık alanı 6.5 milyon m2 olan kampüste, kapalı alan 1 milyon m2’dir. Erzurum’da oldukça büyük bir alanı kaplayan üniversitemiz Türkiye’nin en büyük ikinci kampüsüdür. Türkiye’nin ilk planlı kurulan kampüsü olma özelliğine sahip olan üniversitemiz özellikle bol yeşil alan ve çağdaş kent estetiğini temsil eden peyzajıyla ideal bir yaşam alanı olarak dikkat çekmektedir.

Nezih ve huzurlu iklimiyle dikkat çeken kampüste, günde ortalama 50 bin kişiyi bulan bir nüfus hareketliliği yaşanmaktadır. Yine, gündelik yaşama dair her türlü ihtiyacın karşılanabileceği alışveriş merkezleri, banka şubeleri, kafeler, oyun alanları, sinema salonları, spor salonları ve sanat merkezlerinin de bulunduğu kampüste, yürüyüş alanları ve kampüsün tamamını kapsayan bisiklet yolu da yer almaktadır.

Atatürk Üniversitesi’ni ayrıcalıklı kılan önemli özelliklerden biri huzur ve güven ortamına sahip olmasıdır. Türkiye’deki üniversiteler arasında “en huzurlu ve yaşam standartları en iyi” olarak değerlendirilen üniversitemiz, farklı kültür ve farklı dünya görüşüne sahip bireylerin kardeşçe, huzurlu ve barış içerisinde bir arada yaşadıkları bir eğitim kurumudur.