Ebelik

Öğrenci Deneyimi ve Sosyal Medya Hesaplarımız

Atatürk Üniversitesi SBE ebelik anabilim dalında doktora yapmaktayım. Bizler dört dönem ders aldıktan sonra 5. Yarıyılın sonunda yeterlilik sınavına giriyor ve devamında tez sürecine geçebiliyoruz.

Doktora ders dönemimiz süresince; Doğum Yönetimi, Ebeveynliğe Hazırlık, Kanıta Dayalı Uygulamalar, Obstetride Tamamlayıcı ve Alternatif Bakım Yöntemleri, Doğumda İleri Uygulamalar ve Proje Hazırlama gibi dersler aldık. Bu derslerde lisansta edindiğimiz genel bilgilerden farklı olarak eleştirel düşünme yeteneği ve analiz-sentez yeteneğimizi geliştirmeye çalıştık. Uygulamalı dersler kapsamında hastanede lisans öğrencilerle beraber uygulamalara katıldık. Bu da bizi ebelik becerileri kapsamında oldukça geliştirdi. Ayrıca derslerimizde bilimsel araştırma projeleri de tasarlayarak akademik yazma becerilerimizi geliştirdik. Bölüm hocalarımız özellikle bu konuda bizler çok destekledi. Hemen hemen tüm hocalarımız ile araştırma veya derleme makaleleri tasarladık. Yine hocalarımızla beraber toplumsal duyarlılık projeleri yaptık. Ulusal ve uluslararası ebelik günümüzü çeşitli etkinliklerle kutladık. Tüm bu proje ve etkinliklerle biz doktora öğrencileri aktif olarak yer aldık.

B.U.Ö Doktora öğrencisi

Neden Atatürk Üniversitesinde Doktora Yapmalıyım?

Merhaba

Doktora eğitimi akademik kariyerinizde tamamlamanız gereken son basamak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer eğitimini aldığınız mesleğe hem profesyonel hem de bilimsel olarak katkı sağlamak istiyorsanız doktora eğitimi tam size göre.

Kendi alanım ebelik için konuşacak olursam, ben bir ebe olarak hem eğitim hem bakım hem de danışmanlık verirken nitelikli ve kaliteli bakım verebilmek ve diğer meslektaşlarımın da bu şekilde bakım verebilmesine katkı sağlamak için doktora eğitimine başladım.

Doktora eğitimi ile tabiri caizse yaptığınız işin ruhunu özümsersiniz. Bu işin felsefesini öğrenirsiniz. Bilim dünyasını anlayıp özümseyerek bilim yapan biri haline gelirsiniz.

İşte tam da bu noktada Ebelik için Atatürk Üniversitesi Ebelik Anabilim dalı sizin için harika bir fırsattır.

Kelimenin tam anlamıyla çekirdek yetişen ebelik hocaları, Hem sizi anlar, hem size rehber olur hem de sahip oldukları engin ve derin ebelik bilgisini size aktarır. Bunun yanında bence en önemli kısım size aldığınız bu kadar bilgiyi nasıl kullanmanız ve nasıl bilgi üretmeniz gerektiğini uygulamalı olarak öğretir.

Bu öğrenim sırasında asla yalnız hissetmezsiniz. Danışman hocanız her an size bir telefon kadar yakındır.  

Atatürk Üniversitesi Ebelik anabilim dalı ekibi asla yerinde duramaz. Danışmanlarınız her an güncel bilgiyi takip eden ve sürekli bu bilgiye üreterek katkı sağlayan ebelik hocaları olacaktır. Eğitiminiz boyunca  gerçek bir bilim insanı olmanız için üretmeye teşvik edilirsiniz. Aklınıza gelen her ‘’Yeni Fikir’’ tarafsızca dinlenerek analiz edilir. Günün sonunda hem yeni bir çalışma için hazır olmuş hem de yeniliği nasıl uygulamaya koymanız gerektiğini öğrenerek ayrılırsınız. Ayrıca bu çalışmayı uygulamaya koymak için danışman hocanız akademinin tüm imkanları ile yanınızdadır.

Ebelik alanında hizmet veren bir dilim insanı olmak istiyorsanız hem teknolojik hem akademik hem sosyal hem de psikolojik açıdan en doğru adres Atatürk Üniversitesi Ebelik Ana Bilim Dalı.

Lisansüstü eğitiminin tamamını burada geçirmiş biri olarak her gün iyi ki buradayım dediğiniz bir eğitim hayatı sizi bekliyor derim.

Başarılar

F.Z.S Doktora Öğrencisi

Belli bir döneme kadar eğitim alır ve bu eğitimi tamamlandıktan sonra birikimlerimizi mesleğe dönüştürürüz. Meslek içerisinde aktif çalışırken kendimi; mutlu, verimli ve insanlara faydalı hissettiğim içindir ki doğru meslekte olduğuma kanaat getirdim. Bilgide derinleşmek, sunduğum hizmete farklı bir boyut getirmek ve mesleğimi geliştirmek için yüksek lisans programına başlamaya karar verdim. Kafamda daha çok şey öğrenmek, farklı pencerelerden bakabilmek, güncel tüm gelişmelerin takipçisi olmak vardı. Nereden başalayacağımı ya da nasıl sürdüreceğimi tam olarak bilemiyordum belki ama; ben köklü, bilindik, adını söylerken dahi gurur duyabileceğim, işinin ehli insanlar elinde eğitimimi sürdürmek istiyordum. Aynı  zamanda benim için bir sonraki program için de kariyer planımı şekillendirebileceğim bir yer olmalıydı. Araştırmalarımı tamamladıktan sonra kendimi Atatürk Üniversitesi öğrencisi olarak buldum. Şimdilerde kampüsünde yürürken bile iyi ki buradayım dediğim, lisansüstü derslikte hala heyecanla yer aldığım, kadrosuna ve eğitimine güvendiğim, her hafta 12 saat yolculuk yaptığım halde yorgunluğumu unutarak vardığım Atatürk Üniversitesini kariyerimin en özel dönüm noktası olarak nitelendirmekteyim.
B.Ç. Yüksek Lisans Öğrencisi
 
Atatürk Üniversitesi Köklü ve bir o kadar da alanında başarılı bir üniversitedir. Ebelik tarihin en eski mesleklerinden olup kutsal meslek grubundadır. Ebelik bölümü, Alanında uzman hocalar , beceri laboratuvarları , geniş uygulama alanları ile teoriği ve pratiği aynı anda sunabilen nadir üniversitelerdendir.4 yıllık lisans eğitiminin yanında zengin müfredatı sayesinde donanımlı ebelik öğrencilerini yetiştirir .Ebelik özünde uygulama alanlı bir eğitimdir. Bunun için de uygulama yapabilecek alanlara ihtiyaç duyulur . Hastane uygulamalarında birçok bölümü görme ve uygulama yapma şansını verir .Bu durum ebelik öğrencisinin mesleğe atılmadan hemen önce deneyim tecrübe kazanmasını sağlar. Böylece alanında başarılı kendine güvenen bilgili ebeler yetiştirir. Peki, Hastane uygulamasında yalnız mısınız? Tabi ki hayır .Uygulama alanlarında size güven veren ..sizi cesaretlendiren .kafanıza takılanları hemen sorup öğrenebileceğiniz alanında uzman hocalarla birliktesiniz ..Ebelik , vicdan merhamet bilgi ve beceri gerektirir. Atatürk Üniversitesi öğrencilerine, bilgi becerinin ve pratiğin yanında hümanist bir yaklaşım da sunar .Atatürk üniversitesi ebelik bölümünden mezun olunca kendine güvenen, tecrübeli bir çok uygulama sahası görmüş ve alanında yüksek lisans yapmak isteyen ebeler olacaksınız .
A.V Lisans öğrencisi
Sosyal Medya Hesaplarımız
https://www.instagram.com/atauni_ebelik/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100081165115122
https://www.linkedin.com/feed/
https://twitter.com/home