Pasinler Meslek Yüksekokulu

Genel Bilgi

Tarihçe

Pasinler Meslek Yüksekokulu, Atatürk  Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak eğitim- öğretim veren bir yükseköğretim  kurumudur. 02.09.1993`te Erzurum`a 37 km uzaklıktaki Pasinler ilçesinde  kurulmuştur. 1994-1995 eğitim-öğretim yılında Teknik Programlar Bölümüne bağlı  olarak  İnşaat Programı  ile eğitime başlamıştır. 

Bugün, yüksekokulumuz Doğukışla olarak  bilinen tarihi değeri yüksek, görkemli kampüsünde; 1-Bilgisayar Programcılığı, 2-İnşaat  Teknolojisi, 3-Harita ve Kadastro, 4-Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, 5-Bankacılık  ve Sigortacılık, 6-Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, 7-Turizm ve Otel  İşletmeciliği, 8-İnsan Kaynakları Yönetimi bölümlerinde 720 nin üzerindeki  öğrencisi ile eğitim ve öğretimini sürdürmektedir. 

Tüm programlarımızda 2 yıllık Önlisans Eğitimi  verilmekte olup öğretim dili Türkçedir. Önlisans programlarından mezun olan  öğrenciler; mezun oldukları meslek dallarında iş bulabilmekte, aynı zamanda Meslek  Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programı mezunlarının lisans öğrenimine devamları  hakkındaki yönetmelik koşullarına göre dört yıllık lisans eğitimine devam  edebilmektedirler. İsterlerse, Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olmaları  halinde, örgün eğitim veren fakültelerin ilgili bölümlerinde 4 yıllık lisans  öğrenimlerini tamamlayabilmektedirler.