Eczacılık Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Eczacılık Fakültesi

Eczacılık Teknolojisi Bölümü

Bölümler

Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Bilal YILMAZ  

Anabilim Dalları 

Analitik Kimya Anabilim Dalı

Biyokimya Anabilim Dalı

Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

 
Temel Eczacılık bilimleri Bölümü Eczacılık Fakültesi çatısı altında 1997 yılında kurulmuştur. Eczacılık Fakültesinde okutulan mesleki bilimler derslerine temel oluşturmak ve öğrencilerin Genel Kimya, Analitik Kimya, Biyokimya ve Mikrobiyoloji alt yapılarını hazırlama amaçlarını üstlenen bir bölümdür. Bölümde Analitik Kimya ve Biyokimya Anabilim Dallarında Yüksek Lisans ve Doktora Programları da yürütülmektedir. 

Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Zühal GÜVENALP   

Anabilim Dalları 

Farmakognozi Anabilim Dalı

Farmasötik Kimya Anabilim Dalı

Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı

Farmasötik Botanik Anabilim Dalı

Farmakoloji Anabilim Dalı

Klinik Eczacılık Anabilim Dalı

Eczacılık İşletmeciliği Anabilim Dalı

 
Bu bölümde 2 profesör, 3 doçent, 4 yardımcı doçent, 7 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Bu anabilim dallarında tamamlanmış 35 civarında lisans üstü tezi bulunmaktadır. Her anabilim dalının kendi ait araştırma laboratuvarı, gerekli ve yeterli araştırma imkanlarına sahip bulunmaktadır. Eczacılık meslek bilimleri bölümü eczacılıkla ilgili ana meslek derslerini yürütülmektedir.

Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Meltem ÇETİN   

 Anabilim Dalları 

Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı

 
Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı 2000 yılında kurulmuştur. Farmasötik Teknoloji teorik ve pratik dersleri 2001-2003 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Atilla Hıncal, Prof. Dr. Murat Şumnu, Prof. Dr. Yılmaz Çapan, Prof. Dr. Selma Şahin ve Prof. Dr. İmran Vural tarafından yürütülmüştür.  Yrd. Doç. Dr Handan Selek 2001-2003 yılları arasında bu bölümde akademik personel olarak görev yapmıştır. 2004-2006 yıllarında ise Farmasötik Teknoloji teorik ve pratik dersleri Gazi Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr İlbeyi Ağabeyoğlu, Prof. Dr. Tanver Doğanay, Prof. Dr. Nevin Çelebi, Prof. Dr. Füsun Acartürk, Prof. Dr. Tuncer Değim, Prof. Dr. Zelihagül Değim, Prof. Dr. Sevgi Takka, Prof. Dr. Figen Tırnaksız tarafından yürütülmüştür. 2006 yılında, Yrd. Doç. Dr. Yeşim Aktaş ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Çetin bu bölümde çalışmaya başlamışlardır.  Şu anda, bu bölümde 1 Profesör, 2 Dr. Öğr. Üyesi ve 2 Araş. gör. Dr. bulunmaktadır.
Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi ve Gazi Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalları’nın tüm öğretim üye ve görevlilerine bize vermiş oldukları destekleri, özverileri ve yol göstericilikleri için teşekkür ederiz. Bununla birlikte, bölümümüzde çalışıp ayrılmış Yrd. Doç. Dr Handan Selek, Yrd. Doç. Dr Yeşim Aktaş, Araştırma Görevlisi Levent Alparslan, Araştırma Görevlisi Muhammed Bingöl, Araştırma Görevlisi Serdar Yenice ve Araştırma Görevlisi E. Tuba Demir’e de teşekkür ederiz.